Aktualności

DRODZY PACJENCI!

Wróciliśmy do pracy, choć nieco odmienieni 😌

Nasze procedury:

– Pacjent umawiany jest telefonicznie. Przeprowadzamy wywiad epidemiologiczny.

– Wizyta umawiana jest w niezbędnych odstępach. Termin przybycia wyznaczamy na około 10 minut przed planowanym zabiegiem. Ewentualne oczekiwanie na zabieg Pacjent odbywa na zewnątrz.

– Przed wizytą mierzymy temperaturę Pacjenta.

– Wszystkie drzwi otwiera nasz personel.

– Dostarczamy produkty do dezynfekcji rąk i jamy ustnej. Prosimy o ich użycie i bezwzględne stosowanie się do zaleceń personelu.

– Zabieg wykonuje personel wyposażony w niezbędne środki ochrony – kombinezon z kapturem, sterylny fartuch i czepek chirurgiczny, maski, okulary ochronne, podwójne rękawiczki 👩‍🚀👨‍🚀

Jesteśmy do Waszej dyspozycji pod nr tel 501-864-575


DLACZEGO TAK CZEPIAM SIĘ PROFILAKTYKI?
Dr n. med. Grażyna Bulek – Juranek/właściciel Centrum Uśmiechu

Profilaktyka to działania mające na celu zapobieganie chorobom poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Ma zapobiec potrzebie ich leczenia. Nie chodzi mi tylko o to, by pacjent nie miał próchnicy czy zapalenia dziąseł, przyzębia (parodontozy).

Wieloletnie badania uświadomiły lekarzom, że bakterie wywołujące zapalenia dziąseł mogą wywoływać stany zapalne w innych organach. Dlatego też trzeba nie dopuszczać do rozwoju tych bakterii w miejscu ich występowania czyli w jamie ustnej. Jeżeli one tam się namnożą i zdążą przemieścić się do np. blaszek miażdżycowych – to stamtąd ich już nie usuniemy. A będą szkodzić. Stan zapalny dziąseł, toksyny wytwarzane podczas zapalenia mogą sprowokować przedwczesny poród. Także te toksyny powodują rozchwianie cukrzycy i utrudniają jej leczenie.

Ostatnio znalazłam też informację na temat bakterii powodującej próchnicę zębów. Znaleziono ją w krwioobiegu osób po udarze mózgu. Podejrzewana jest również o odgrywaniu dużej roli w rozwoju chorób Parkinsona i Alzhaimera.

Ważna jest też ilość i częstotliwość spożywanych cukrów. Uważa się, że cukry powinny zabezpieczać do 10% energii pozyskanej z pożywienia. Dla dorosłej osoby to około 50 gramów cukrów (tyle, co w 1,5 puszki słodzonego napoju gazowanego). WHO proponuje zmniejszenie tej ilości do 5%. Pamiętać trzeba, że w tej ilości muszą się zmieścić wszystkie cukry przez nas spożywane. Także te, które dodawane są do żywności przez producentów, kucharzy, cukry zawarte w miodzie, syropach, sokach. Analiza wielu badań dowiodła, że osoby dostarczające ponad 10% dziennej energii pod postacią cukrów dodawanych do pożywienia miały wyraźnie większą skłonność do próchnicy.

Dlatego taki nacisk kładę na kontrole stomatologiczne i leczenie wczesnych zmian chorobowych i wiedzę.

Bo człowiek jest integralną całością.

ORTODONTA

Szanowni Państwo

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi ortodoncji, informujemy, że w chwili obecnej w naszej placówce udzielane są tylko konsultacje ortodontyczne. Dalsze leczenie prowadzi Pani Doktor Barbara Oleś, w swoim gabinecie w Libiążu.

 

PROGRAM PROFILAKTYKA 2020 W CENTRUM UŚMIECHU

INSTRUKTAŻ HIGIENY DLA DZIECI I DOROSŁYCH

Instruktaż higieny w naszym Centrum to nauka dbania o zęby tak, aby zapobiec powstawaniu próchnicy i chorób zapalnych jamy ustnej.

Co wchodzi w skład instruktażu?

 • Sprawdzenie stanu zębów i jamy ustnej (wypełniony diagram)
 • Sprawdzenie stanu czystości zębów (wybarwienie płytki bakteryjnej)
 • Dobór szczotki (możliwość nauczenia się mycia zębów szczotką elektryczną lub zwykłą)
 • Dobór pasty (próbki past do przetestowania w domu)
 • Nauka odpowiedniego mycia zębów w zależności od stanu zębów i dziąseł (dedykowana metoda mycia)
 • Dobór dodatkowych narzędzi do utrzymania higieny (nitki, szczoteczki międzyzębowe, szczoteczki jednopęczkowe)
 • Higiena języka

mycie – nitkowanie – płukanie – mycie języka – gulganie gardła

PRZEGLĄD JAMY USTNEJ DLA DZIECI I DOROSŁYCH

Co wchodzi w skład przeglądu?

 • Sprawdzenie stanu zębów i jamy ustnej (wypełniony diagram)
 • Zdjęcia zgryzowo-skrzydłowe w celu wykrycia próchnicy na powierzchniach stycznych
 • Sprawdzenie sposobu mycia zębów
 • Polerowanie zębów (specjalna pasta polerska o odpowiedniej ziarnistości dostosowana indywidualnie)
 • Fluoryzacja (szczotkowanie z użyciem preparatów z fluorem lub nakładanie żeli – jony fluoru są wchłaniane bezpośrednio przez powierzchnię szkliwa)

sprawdzenie stanu jamy ustnej i metody mycia zębów – polerowanie – fluorowanie