Dla Dzieci

MAŁY PACJENT U DENTYSTY:)

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u stomatologa?

Aby dla malucha pierwsza wizyta stomatologiczna nie była stresująca wybierz się z nim do gabinetu gdy w jamie ustnej jeszcze nic się nie dzieje czyli próchnicy nie widać a ząbki nie bolą. W miłej atmosferze dziecko będzie mogło oswoić się z otoczeniem i zaprzyjaźnić z lekarzem. Dziecko będzie zbadane pod kątem prawidłowego rozwoju jamy ustnej, lekarz sprawdzi czy maluszek poprawnie oddycha przez nos, czy jego wędzidełko językowe nie jest zbyt krótkie, co w późniejszym czasie może spowodować trudności z prawidłową wymową. Jeśli coś będzie nie tak, to lekarz przekaże informacje co rodzice powinni robić lub skieruje do specjalisty. Skontroluje też stan wyżynających się ząbków. Będzie to miało ważny i pozytywny wpływ na następne wizyty, które odbędą się w przyszłości. 

Taką wizytę można zaplanować z chwilą pojawienia się pierwszego zęba mlecznego czyli ok. 6 miesiąca życia. Jest to dobry czas aby porozmawiać z lekarzem lub higienistką stomatologiczną o odpowiedniej diecie oraz sposobie dbania o zęby dziecka. Istotną rolę odgrywa tutaj to, że dziecko oswaja się z tym co dzieje się wokół niego podczas wizyty stomatologicznej. Państwo jako rodzice macie przecież wpływ czego nauczycie swoje pociechy – warto zadbać więc o dobre nawyki już od najmłodszych lat . Koszt takiej wizyty w naszym gabinecie to 65 zł.

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

Przygotowania do pierwszej wizyty należy rozpocząć już w domu, tłumacząc maluchowi jak będzie wyglądać taka wizyta np.: pojedziemy dopomarańczowo-zielonego budynku CENTRUM UŚMIECHU gdzie najpierw będziemy w rejestracji u miłych pań, które zaprowadzą nas do gabinetu z panią doktor/ higienistką. Siądziemy na kosmicznym krześle, pojedziemy na nim do góry, ubierzemy kolorową serwetkę oraz przeciwsłoneczne okulary żeby duże świecące słonko nie raziło w oczka i otworzymy buzię aby pani doktor sprawdziła czy nie ma bakterii zjadających ząbek. Pani dmuchnie powietrzem, poleje psikawką po ząbku żeby wszystkie bakterie uciekły, posmatuje szczoteczką i polakieruje ząbek pachnącą galaretką. Ta galaretka pomoże ząbkowi być zdrowym. Na koniec dostaniesz nagrodę. Opisując, co go czeka weź pod uwagę wiek swojej pociechy i dostosuj język do niej. Dzieci nie lubią stwierdzeń takich jak: wiertło, igła, borowanie, używaj milszych słów np.: czyszczenie ząbka szczotką itp. Nie przenoś swoich niemiłych doświadczeń na dziecko, nie należy też straszyć naszych milusińskich wizytą u stomatologa stwierdzeniami typu ” jak nie umyjesz ząbków to pójdziesz do dentysty”. Traktujcie wizytę u stomatologa jako przyjemne wyjście z domu a nie niemiły obowiązek.

Jak często powinny odbywać się wizyty kontrolne?

U dzieci zaleca się wizyty kontrolne co 3-4 miesiące. Błędne jest stwierdzenie, że ząbki mleczne i tak wypadną więc nie trzeba ich leczyć. Ważne jest by pamiętać, iż próchnica w mleczakach rozwija się bardzo szybko więc trzeba być czujnym. O mleczaki należy dbać równie dobrze jak o zęby stałe.

ETAPY ZĄBKOWANIA U DZIECKA

Ważne momenty w rozwoju zębów.
Może się wydać to zaskakujące, ale już w 4 tygodniu życia płodowego stwierdza się początek rozwoju zębów mlecznych. Dlatego tak ważne jest, żeby kobieta w ciąży a później matka karmiąca zwracała szczególną uwagę na dietę i w ten sposób “inwestowała” w późniejsze zęby dziecka. To, co je matka przekłada się na żeby dziecka – nie jedz słodyczy!
ETAPY ZĄBKOWANIA DZIECKA
– w chwili narodzin, korony zębów mlecznych są już wykształcone
– zęby mleczne pojawiają się zazwyczaj między 6 a 8 miesiącem życia dziecka a a ostatni mleczak około 2 roku życia
-w skład uzębienia mlecznego wchodzi: osiem siekaczy, cztery kły i osiem trzonowców
– pierwsze zęby stałe trzonowe (szóstki) wyrzynają się między 5 a 7 rokiem życia , trzeba pamiętać, że żaden mleczak wtedy nie wypada!
Jednym ze sposobów ochrony pierwszych zębów stałych jest lakowanie czyli pokrywanie bruzd i szczelin zębowych preparatem zawierającym związki fluoru.

DLACZEGO DZIECI POWINNY CHODZIĆ DO HIGIENISTKI STOMATOLOGICZNEJ?

Rodzice w Polsce mają duży problem, jeśli chodzi o dbałość i higienę jamy ustnej u swoich pociech.
Częste błędy i zaniechania wynikające zarówno z nieświadomości jak i niestety – z lenistwa mogą prowadzić do bardzo niemiłych przeżyć związanych z bólem i stresem towarzyszącym przymusowym wizytom na fotelu dentystycznym.
Wielu rodziców nie przywiązuje wagi do higieny jamy ustnej swoich dzieci, ponieważ twierdzą, że zęby mleczne tak czy inaczej wylecą. Jest to oczywiście prawdą lecz nieleczona próchnica prowadzi do konieczności usunięcia zęba mlecznego i zaburzeń wyrzynania zębów stałych. Raz, że dziecko może spuchnąć, mieć wysoką gorączkę, ból twarzy z powodu stanu zapalnego. Dwa widok lekarza z kleszczami oraz niejednokrotny ból i strach związany ze znieczuleniem i ekstrakcją zęba mogą na długi czas zrazić dziecko do wizyty w gabinecie dentystycznym. Po trzecie utrata przedwczesna zębów mlecznych wiąże się z problemami ortodontycznymi w przyszłości: krzywe zęby, stłoczenia, konieczność chirurgicznego usuwania zatrzymanych zębów stałych.
Dlatego uważam, że rola higienistki w gabinecie stomatologicznym jest nieoceniona.

Zachęcam wszystkich rodziców do przyprowadzania swoich pociech do higienistki stomatologicznej przynajmniej dwa razy do roku.

Przekaże ona profesjonalnie niezbędną wiedzę, przeprowadzi fachowy instruktaż higieny jamy ustnej, na modelu pokaże jak należy szczotkować zęby, jaką szczoteczkę i pastę wybrać, przeprowadzi fluoryzację, a po wyrżnięciu zębów stałych jeśli zajdzie taka potrzeba zalakuje bruzdy w zębach.
Regularne i dokładne mycie zębów w wieku dziecięcym wyrabia nawyki na całe życie. Przy obecnej świadomości, łatwej dostępności do leczenia stomatologicznego i środków do higieny jamy ustnej istnieje ogromna szansa, że dziecko z zaszczepionymi dobrymi wartościami dożyje późnej starości z pełnym i pięknym uzębieniem bez konieczności leczenia i bólu.

Joanna RAK
dyplomowana higienistka stomatologiczna