Dla Pacjenta

Strefa Pacjenta

Misją naszego Centrum oprócz skutecznego leczenia stomatologicznego jest poszerzanie świadomości pacjentów o profilaktykę zdrowia jamy ustnej.
Stworzyliśmy ten dział, byście mogli Państwo w razie potrzeby uzyskać cenne wskazówki np. jak postępować po usunięciu zęba. Będziemy umieszczali tutaj także artykuły pomocne w dbaniu o codzienną higienę jamy ustnej.

Zachęcamy do odwiedzania Strefy Pacjenta.


Cennik

CENNIK 2020 CU


Informacja RVG – środowisko

INFORMACJA RVG 2020 CUGazetki Centrum Uśmiechu

Szerząc profilaktykę wśród pacjentów postanowiliśmy wydawać gazetkę Centrum Uśmiechu. Znajdują się w niej ciekawe artykuły dotyczące wizyt u stomatologa, higieny jamy ustnej, konkursy oraz informacje o funkcjonowaniu naszej placówki. Gazetka wydawana jest w formie papierowej, ale dodajemy ją również tutaj by mogli Państwo mieć wgląd do archiwalnych numerów.

GAZETKA CU nr. 6

GAZETKA CU nr. 5

GAZETKA CU nr. 2


Zalecenia dla kobiet w ciąży

Rozmawiając o higienie jamy ustnej i możliwości zapobiegania próchnicy i chorobom dziąseł nie możemy nie wspomnieć okresie życia kobiety jakim jest ciąża. Jest to szczególny czas i w tym czasie potrzebna jest szczególna wiedza, którą można zebrać pod hasłem:

Zdrowie zębów zaczyna się w brzuchu mamy…

Zalecenia dotyczące higieny
– Konieczność szczotkowania zębów pastą z fluorem dwa razy dziennie. Zalecane jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku, a w sytuacji wystąpienia wymiotów wskazane jest przepłukanie jamy ustnej wodą i odroczenie mycia zębów o mniej więcej pół godziny, aby zminimalizować ryzyko erozji szkliwa.
– Codzienne oczyszczanie powierzchni stycznych nitką dentystyczną.
– Zalecanie stosowania preparatów uwalniających fluor: pasta do zębów, bezalkoholowe roztwory zawierające związki fluoru, np. w stężeniu około 200 ppmF (raz dziennie) i 900 ppmF (raz w tygodniu).
– Zalecanie stosowania w II i III trymestrze ciąży ksylitolu i chloroheksydyny (codzienne płukanie jamy ustnej bezalkoholowym roztworem chloroheksydyny o stężeniu 0,12 proc.).
– Zalecanie oczyszczania powierzchni języka, ponieważ gromadzący się na nim nalot zawiera drobnoustroje, złuszczone komórki, które stanowią rezerwuar składników płytki nazębnej.

Zabiegi lecznicze
Leczenie stomatologiczne może być przeprowadzone w całym okresie ciąży, ale najkorzystniejszy jest czas między 14. a 20. tygodniem ciąży. W tym czasie organizm pacjentki zaadaptował się do fizjologicznych zmian hormonalnych, organogeneza płodu została zakończona, a ryzyko porodu przedwczesnego jest stosunkowo niewielkie.

Wielu autorów przestrzega przed przeprowadzaniem zabiegów stomatologicznych w I trymestrze ciąży, ograniczając ich zakres tylko do sytuacji absolutnie koniecznych. W początkach III trymestru krótkie i mało stresogenne zabiegi nie są przeciwwskazane.

Kontrolne badanie jamy ustnej oraz profesjonalne zabiegi higienizacyjno-profilaktyczne u kobiet w ciąży powinny być powtarzane w każdym trymestrze.

Nawyki żywieniowe
– Dieta powinna być zbilansowana i bogata w białko, wapń, fosfor, fluor i witaminy (A, C i D). W przypadkach, gdy nie zapewnia ona odpowiedniego dowozu witamin, mikro- i makroelementów, zalecane jest wdrożenie suplementacji witaminowo – mineralnej.
– Równie istotna jak jakość diety jest ilość i częstotliwość spożywanych posiłków. Należy unikać podjadania między posiłkami oraz w nocy, ponieważ prowadzi to do ciągłego odkładania płytki nazębnej i spadku pH w jamie ustnej.-Zrównoważona dieta wpływa na kształtowanie przyszłych nawyków żywieniowych dziecka, ponieważ według literatury w 4. miesiącu życia płodowego zaczynają rozwijać się receptory smakowe płodu. Duże spożycie słodyczy w tym okresie przez matkę może w przyszłości zwiększyć skłonność dziecka do spożywania słodkich pokarmów.

Suplementacja związkami fluoru:
– Zgodnie z aktualnymi wytycznymi nie zaleca się dodatkowej suplementacji związkami fluoru podczas ciąży.