Dla Pacjenta

Strefa Pacjenta

Misją naszego Centrum oprócz skutecznego leczenia stomatologicznego jest poszerzanie świadomości pacjentów o profilaktykę zdrowia jamy ustnej.
Stworzyliśmy ten dział, byście mogli Państwo w razie potrzeby uzyskać cenne wskazówki np. jak postępować po usunięciu zęba. Będziemy umieszczali tutaj także artykuły pomocne w dbaniu o codzienną higienę jamy ustnej.

Zachęcamy do odwiedzania Strefy Pacjenta.


Świąteczny konkurs rysunkowy dla dzieci ?
ŚWIĄTECZNY KONKURS „MIKOŁAJ Z UŚMIECHEM”

Drogie Dzieci,
Waszym zadaniem jest stworzenie wyjątkowego, niezwykłego Mikołaja z pięknym uśmiechem – technika dowolna.

Warunki uczestnictwa:
1. Konkurs adresowany jest do dzieci w wieku do 8 lat.
2. Zadanie konkursowe polega na stworzeniu niebanalnego obrazka Uśmiechniętego Mikołaja.
3. Każdy uczestnik indywidualny– może narysować tylko jedną pracę.
4. Praca musi składać się z 1 strony A4, A3 lub A2. Technika pracy pozostaje dowolna, tj. malarstwo,
rysunek, techniki mieszane.
5. Na odwrocie pracy należy umieścić imię, nazwisko, wiek autora oraz kontakt telefoniczny do rodzica.
6. Uczestnik konkursu może swoje prace przekazać osobiście, przez rodzica lub listownie na adres: Centrum Uśmiechu, ul. Mydlana 31C, 32-500 Chrzanów
7. Prace należy dostarczyć w takiej formie, w jakiej mają być prezentowane. Nie mogą być zgięte ani zrolowane.
8. Termin składania prac konkursowych upływa z dniem 20 grudnia 2018 roku (decyduje data wpłynięcia prac do Organizatora)
9. Prace oceniać będzie jury powołane przez Organizatora.
Ocenie podlegać będą:
– plastyczna interpretacja tematu
– oryginalność pomysłu
– samodzielność wykonania
– estetyka wykonania
10. Prace niezgodne z niniejszym regulaminem nie będą oceniane.
11. Spośród nadesłanych prac konkursowych jury wyłoni laureatów, którym zostaną przyznane nagrody rzeczowe – niespodzianki:)

Organizator: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej

Termin zgłoszeń: do 20.12.2018 do godziny 24:00

Termin rozstrzygnięcia: 21.12.2018

Nagrody: NIESPODZIANKI

Przedział wiekowy: do 8 lat

Zgłoszenia: indywidualne

Liczymy na Waszą kreatywność i pomysłowość.

Zespół Centrum Uśmiechu


Bądź z nami w kontakcie- facebook

Centrum Uśmiechu ma również swoją wizytówkę w mediach społecznościowych, głównym z nich jest facebook. Wybraliśmy go, ponieważ zależy nam na jak najlepszej komunikacji z naszymi pacjentami.
Zapraszamy do polubienia profilu naszej kliniki. Na facebook’u publikujemy ciekawe materiały, promocje czy informacje o wydarzeniach związanych z naszym Centrum.

FanPage Centrum-Uśmiechu na Faceboku


Szczotkowanie

Przedstawiamy filmik dotyczący szczotkowania zębów szczoteczką elektryczną, która zyskuje sobie coraz więcej zwolenników.

Wbrew pozorom czyszczenie tą szczoteczką nie jest takie proste jak się wydaje.

Zapraszamy do nauki! 🙂

Przejdź do YouTube


Postępowanie po zabiegach

Postępowanie po zabiegu chirurgicznym *pdf

Postępowanie po zabiegu skalingu *pdf (usunięcie kamienia nazębnego)


Gazetki Centrum Uśmiechu

Szerząc profilaktykę wśród pacjentów postanowiliśmy wydawać gazetkę Centrum Uśmiechu. Znajdują się w niej ciekawe artykuły dotyczące wizyt u stomatologa, higieny jamy ustnej, konkursy oraz informacje o funkcjonowaniu naszej placówki. Gazetka wydawana jest w formie papierowej, ale dodajemy ją również tutaj by mogli Państwo mieć wgląd do archiwalnych numerów.

GAZETKA CU nr. 6

GAZETKA CU nr. 5

GAZETKA CU nr. 2


Ciekawostka

Korzystacie Państwo z usług prywatnego gabinetu stomatologicznego, czy wiecie Państwo jakie są tego zalety?

Dyplomowana higienistka Paulina Stopka pracując w dwóch różnych typach gabinetów, czyli tym na NFZ i prywatnym przygotowała dla Państwa krótką charakterystykę różnic.

Zachęcamy do lektury.

PORÓWNANIE GABINETÓW STOMATOLOGICZNYCH


Dwie bajki o ząbkach dla najmłodszych

Prezentujemy 2 opowiadania dla dzieci o wizycie u dentysty. Prosimy wszystkie mamy aby przeczytały je swoim dzieciom “do podusi” 🙂

Opowiadania wymyślił nasz stały pacjent: Grzegorz Radym, któremu serdecznie dziękujemy za wnikliwość, poświęcony czas i zrozumienie naszej misji, którą jest profilaktyka jamy ustnej.

DBAJ O ZĘBY: Przygody Mruczusia i jego kumpli *pdf

DBAJ O ZĘBY2: Złamany ząb i co dalej ? *pdf


Zalecenia dla kobiet w ciąży

Rozmawiając o higienie jamy ustnej i możliwości zapobiegania próchnicy i chorobom dziąseł nie możemy nie wspomnieć okresie życia kobiety jakim jest ciąża. Jest to szczególny czas i w tym czasie potrzebna jest szczególna wiedza, którą można zebrać pod hasłem:

Zdrowie zębów zaczyna się w brzuchu mamy…

Zalecenia dotyczące higieny
– Konieczność szczotkowania zębów pastą z fluorem dwa razy dziennie. Zalecane jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku, a w sytuacji wystąpienia wymiotów wskazane jest przepłukanie jamy ustnej wodą i odroczenie mycia zębów o mniej więcej pół godziny, aby zminimalizować ryzyko erozji szkliwa.
– Codzienne oczyszczanie powierzchni stycznych nitką dentystyczną.
– Zalecanie stosowania preparatów uwalniających fluor: pasta do zębów, bezalkoholowe roztwory zawierające związki fluoru, np. w stężeniu około 200 ppmF (raz dziennie) i 900 ppmF (raz w tygodniu).
– Zalecanie stosowania w II i III trymestrze ciąży ksylitolu i chloroheksydyny (codzienne płukanie jamy ustnej bezalkoholowym roztworem chloroheksydyny o stężeniu 0,12 proc.).
– Zalecanie oczyszczania powierzchni języka, ponieważ gromadzący się na nim nalot zawiera drobnoustroje, złuszczone komórki, które stanowią rezerwuar składników płytki nazębnej.

Zabiegi lecznicze
Leczenie stomatologiczne może być przeprowadzone w całym okresie ciąży, ale najkorzystniejszy jest czas między 14. a 20. tygodniem ciąży. W tym czasie organizm pacjentki zaadaptował się do fizjologicznych zmian hormonalnych, organogeneza płodu została zakończona, a ryzyko porodu przedwczesnego jest stosunkowo niewielkie.

Wielu autorów przestrzega przed przeprowadzaniem zabiegów stomatologicznych w I trymestrze ciąży, ograniczając ich zakres tylko do sytuacji absolutnie koniecznych. W początkach III trymestru krótkie i mało stresogenne zabiegi nie są przeciwwskazane.

Kontrolne badanie jamy ustnej oraz profesjonalne zabiegi higienizacyjno-profilaktyczne u kobiet w ciąży powinny być powtarzane w każdym trymestrze.

Nawyki żywieniowe
– Dieta powinna być zbilansowana i bogata w białko, wapń, fosfor, fluor i witaminy (A, C i D). W przypadkach, gdy nie zapewnia ona odpowiedniego dowozu witamin, mikro- i makroelementów, zalecane jest wdrożenie suplementacji witaminowo – mineralnej.
– Równie istotna jak jakość diety jest ilość i częstotliwość spożywanych posiłków. Należy unikać podjadania między posiłkami oraz w nocy, ponieważ prowadzi to do ciągłego odkładania płytki nazębnej i spadku pH w jamie ustnej.-Zrównoważona dieta wpływa na kształtowanie przyszłych nawyków żywieniowych dziecka, ponieważ według literatury w 4. miesiącu życia płodowego zaczynają rozwijać się receptory smakowe płodu. Duże spożycie słodyczy w tym okresie przez matkę może w przyszłości zwiększyć skłonność dziecka do spożywania słodkich pokarmów.

Suplementacja związkami fluoru:
– Zgodnie z aktualnymi wytycznymi nie zaleca się dodatkowej suplementacji związkami fluoru podczas ciąży.