Periodontologia

Parodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się strukturami utrzymującymi ząb. Dzięki wiedzy w tej dziedzinie stomatologii przedłużamy czas przebywania zębów w jamie ustnej. Trzeba mieć świadomość, że zdrowy ząb potrzebuje zdrowego dziąsła i kości, które też mogą zachorować.

Choroby tych tkanek rozwijają się latami i nie muszą być bolesne. Najczęściej objawy nie są niepokojące, są nimi krwawienie z dziąseł w trakcie szczotkowania zębów, swędzenie, obrzęk, zmianę koloru i kształtu dziąseł, zmiana ustawienia zębów, zwiększoną ruchomość np. jednego lub kilku zębów, bardziej widoczne „szyjki” zębów czy też nieprzyjemny zapach z ust.

20201129_110722

Nieleczone zapalnie przyzębia wpływa negatywnie na ogólne zdrowie całego organizmu. Może wpływać i pogarszać przebieg różnych schorzeń, np. miażdżyca, zawał serca, udar mózgu, cukrzyca, przedwczesny poród i niska masa urodzeniowa dziecka, reumatoidalne zapalenie stawów.

Leczenie choroby przyzębia jest wieloetapowe i powtarzalne, trwa do końca przebywania zębów w jamie ustnej.

Każdy pacjent powyżej 35 roku życia powinien odbyć wizytę konsultacyjna u lekarza parodontologa.

Na tej wizycie odbywa się badanie i ocena tkanek otaczających ząb oraz planuje leczenie.

Leczenie przebiega w fazach:

Faza higienizacyjna – najczęstszą przyczyną schorzenia są bakterie i kamień nazębny. Trzeba go usunąć. Wraz z nim usuwa się bakterie bytujące w płytce nazębnej i kamieniu nazębnym. Odbywa się tu nauka prawidłowego czyszczenia zębów oraz dobór dodatkowych przyborów do higieny jamy ustnej.

W fazie leczenia właściwego lekarz w zależności od zaawansowania choroby przeprowadza procedury potrzebne dla zachowania zębów.

Ostatnia faza to leczenie podtrzymujące. Przeprowadzana jest ona wielokrotnie i służy kontrolowaniu stanu tkanek otaczających zęby, by utrzymać je w dobrym stanie. W fazie tej odbywa się profesjonalna higienizacja, usuwanie kamienia, polerowanie zębów, pokrywanie lakierami. Fazę tę nazywamy re-call . W zależności od zaawansowania choroby przeprowadza ją lekarz bądź higienistka stomatologiczna. Powinna odbywać się co 4 – 6 miesięcy.

W chorobach przyzębia, jak nigdzie indziej ,bardzo ważną procedurą jest higiena domowa. Tylko dzięki systematycznemu codziennemu usuwaniu płytki bakteryjnej jesteśmy w stanie zapobiec działaniu toksyn bakteryjnych uszkadzających dziąsła i kość i zachować zęby.